Єврейський сват

2 грудня, на честь першого дня Хануки, коли в єврейських домівках запалюють ханукальні світильники, які будуть знову й знову горіти впродовж 8-ми днів, аж до закінчення свята, 10 грудня цьогоріч, у доброзичливій атмосфері в приміщенні Всеукраїнського єврейського благодійного фонду “Хесед — Ар’є”, що на вулиці Котляревського 30, у Львові, відбулась премєра театрального спектаклю на тему шадхен, — що в перекладі означає сватання або ж просто — “сват-професіонал”.

П’єса була написана сценаристом, режисером і єврейським музикантом, Володимиром Расіним, за мотивами відомого твору американського письменника єврейського походження Бернарда Маламуда “Чарівне Барильце” (The Magic Barrel, 1958).

Автор оповідання, лауреат Пулітцерівської премії, до речі народився в сім’ї єврейських емігрантів з України Макса Маламуда і Берти Фідельман, які жили раніше в Кам’янці-Подільському(Хмельницька область). Маламуд також був членом Американської Академії мистецтв і наук, та президентом американського ПЕН-клубу (1979-1981).

Події вистави розгортаються в Нью-Йорку, а головний герой п’єси — молодий Лео Фінкель, студент Йешива-університету, де навчають майбутніх раввінів. Після шести років навчання, він от-от має бути посвяченим у чин раввіна, й один знайомий порадив йому одружитись, адже обрученому чоловікові набагато легше завоювати прихильність у парафіян. Так як жодних варіантів наречених у нього не було, то перемучившись два дні з цією думою, він звернувся до Піні Зальцмана, свата, чиє оголошення, в два рядки, той щойно прочитав у газеті “Форвард”.

Спектакль українською мовою тривалістю всього-на-всього в один акт, вдало поєднав у собі гумор, сатиру, з тим, що у лаконічній формі розповів нам про єврейські релігійні та побутові звичаї, зберігши мораль та залишивши нам поживу для роздумів.

Фото і текст підготував Остап Хмарний

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *