Загадковий орден королів Галичини
Ще від кінця XI ст. угорські королі вважають себе зверхниками Галицько-волинської Держави й навіть титулуються постійно її «королями».
Боротьбу за титул короля Галичини і Володимерії (короля Руси) розпочав ще угорський король Андрій II. Після смерті Романа II Великого у 1205 році він прийняв титул «короля Галичини і Волині».
В постійній боротьбі угорського короля та його нащадків з руськими князями за владу в Галичині, зокрема із Данилом Романовичем, вбачались вагомі причини.
![Результат пошуку зображень за запитом "данило галицький"](https://i.pinimg.com/736x/d4/e5/63/d4e5632a939202494ec4adb6f872a318.jpg)
Данило Галицький. Львів.
Андраш II веде свій родовід від Великих князів Київських з роду Мономаховичів та Ярославичів.
Він був онуком української княжни Єфросинії, та правнуком Великого князя Київського Мстислава Великого.
![The "Árpád stripes": four silver and four red stripes](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/11/Coa_Hungary_Country_History_Andrew_II_%281205-1235%29.svg/800px-Coa_Hungary_Country_History_Andrew_II_%281205-1235%29.svg.png)
Персональний герб Андраша ІІ
Згодом, ще один угорський король, тепер вже прямий нащадок Анни Ярославни Карл I Роберт уклав у 1339 р. договір з польським королем Казимиром у Вишеграді про те, що на випадок, коли б у Казимира не було синів, польська спадкоємність перейде до угорського королевича Людвика, сина Карла й сестри Казимира Єлисавети. За те мала Угорщина допомогти Казимирові в майбутньому приєднанні до Польщі галицько-волинського наслідства, після правління Болеслава-Юрія.
![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/Charles_I_%28Millennium_Monument%29.jpg)
Статуя Карла Роберта на Площі Героїв у Будапешті з капетинзьким флер-де-лісом.
Після смерті мазовецького князя Болеслава-Юрія Тройденовича, в 1340 року, який, за деякими свідченнями, став жертвою лиховісної змови з отруєнням, Україна зникає з політичної карти Европи, й разом з тим, угорські претензії щодо колишніх Галицько-Волинських земель віджили з новою силою.
Тодішньому титулярному королю Галичини Карлу Роберту, навіть в самій Угорщині, доводилося у збройній боротьбі відстоювати своє право на суверенну владу. Під час цього протистояння короля з баронами набув розвитку новий прошарок лицарства, відданий особисто королю.
Для заохочення і згуртування своїх прихильників Карл Роберт заснував 1326 року Братство лицарів Святого Георгія, що стало першим в Європі світським королівським лицарським орденом (англійський орден Підв’язки був заснований 1348 року, через 20 років після затвердження Уставу ордена Святого Георгія).
Устав Ордену Св. Георгія з печаткою
Орден відігравав велику роль під час правління Карла Роберта і його сина Людовіка I, але вже за їх наступниках Марії І та Сигізмунда І занепав і фактично згас, хоча де-юре ніколи не скасовувався.
![Insignia Hungary Order I.V.I.S.H.F.S.svg](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/Insignia_Hungary_Order_I.V.I.S.H.F.S.svg/800px-Insignia_Hungary_Order_I.V.I.S.H.F.S.svg.png)
Інсигнія Ордену Св. Георгія. Девіз: “IN VERITATE IUSTUS SUM HUIC FRATERNALI SOCIETATE” ( По правді справедливості в цьому братерському суспільстві)
Після смерті Людовика І угорський трон став предметом інтриг і боротьби між різними претендентами, тому Угорське королівство занурилось в громадянську війну.
Всі наступники Карла Роберта формально вважалися королями Галичини.
Сизігмунд Люксембург. Альбрехт Дюрер 1512.
Тому вже в 1408 році Сизігмунд І, який реконструював братство в Орден Дракона також носив титул короля Західної Русі.
Сигізмунд фон Люксембург, король Угорщини, нащадок Лузіньянських царів Єрусалиму, успадкувавши спадщину в 1397 р., склав пакт з двадцятьма трьома дворянами, які присягнули дотримуватися “справжнього і чистого братерства” у Societas Draconis (пізніше названий Ordo Draconis;угорською: Саркані Ренд).
![Embroidered Order of the Dragon emblem | after 1408.Munich, Bayerisches Nationalmuseum](https://66.media.tumblr.com/60e28cf209950794583ebfd43e27a8fe/tumblr_n881kvKsbi1tgnkrno1_1280.jpg)
Мюнхен. Баварський Національний Музей. Оригінальні рукописи із зображеннями згідно з якими було зроблено подальшу реконструкцію первинної емблеми Ордену.
![](http://previous.bildindex.de/bilder/MI02343a08a.jpg)
1437 German raised embroidery dragon Джерело: http://medieval.webcon.net.au/period_15th_c.html
“У засновницькому документі … було зазначено, що члени Ордену матимуть честь носити відзнаки дракона, — медальйон й підвіска із зображеннями золотого дракона, що згорнувся в кільце і накритий плащем з червоним хрестом — первинно емблему розенкрейцерів, з якою пов’язують спадкоємність Грааля з часів, ще до 3000 року до нашої ери “
Пише Лоуренс Гарднер
![Результат пошуку зображень за запитом "Order of the Dragon emblem"](http://wappenwiki.org/images/thumb/c/cc/Order_of_the_Dragon.svg/469px-Order_of_the_Dragon.svg.png)
Емблема та основні характерні символи Ордену Дракона
У народному розумінні, угорський Орден Дракона, мабуть, найвідоміший за свою асоціацію з Владом II, принцом Валахії 15 століття та його сином Дракулою.
![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5d/KHM_Wien_A_49_-_Ceremonial_sword_of_the_Order_of_the_Dragon%2C_c._1433.jpg/320px-KHM_Wien_A_49_-_Ceremonial_sword_of_the_Order_of_the_Dragon%2C_c._1433.jpg)
церемоніальний меч Ордену Дракона. 1433 р. «Нойє Бург», Відень.
В 1431 р. У фортеці Сигішоара в Румунії, де Влад III народився у власному князівському домі Бесараба Великого (1310-52), його батько, принц Влад II, був призначений військовим губернатором Трансільванії, і 8 лютого, в рік народження сина, його втаємничили в Орден Дракона. З чого безпосередньо випливає й славнозвісне прізвисько, адже син Влада II Драконіса, Влад III (який успадкував членство в ордені Дракона за обіцяннями батька) став відомим як Дракула (син Дракона).
![Влад III Дракула рум. Vlad Ţepeş](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/af/Vlad_Tepes_002.jpg/800px-Vlad_Tepes_002.jpg)
Влад III Дракула рум. Vlad Ţepeş
У більш пізні часи ірландський автор Брем Стокер використав псевдонім принца Влада у своєму готичному романі 1897 року “Дракула”, хоча створив для свого легендарного графа цілком вигаданий персонаж.
Остап Хмарний
Джерела:
- http://www.irekw.internetdsl.pl/dokumenty/greathistory/r13.html
- https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/esp_sociopol_dragoncourt11.htm#The%20Dragon%20Court%20Today
- https://www.bibliotecapleyades.net/esp_sociopol_dragoncourt.htm#menu
- фото з інтернету