Волинські вежі
На думку професора Санкт-Петербурзького державного університету, Олександра Майорова, відповіді можна знайти у назвах міст, збудованих Данилом: Данилів, Стовп’є і Угровськ. Біля Угровська знайдені залишки Данилового монастиря з кам’яною вежею ХІІІ ст. Про цей монастир згадує Папа Римський Іннокентій IV у листі до Мейнського єпископа 1247 року. Він пише, що до нього в Ліон (там у ті часи була резиденція Папи) прибув посол з Данилового монастиря – «абат» Григорій і вів переговори від імені князя Данила. Залишки аналогічної башти є і в Стовп’є.
Професор звертає увагу на волинські вежі – це ще одна наукова загадка. У ХІХ ст. вважалося, що вони є залишками оборонних укріплень старих дерев’яних фортець, але сучасні дослідження спростовують цю гіпотезу.
Подібних веж, окрім Волині (найбільше їх знаходять навколо Холму), на території Давньої Русі немає. Схожі вежі зустрічаються в Сирії, Грузії, колишній Візантії (навіть на території Константинополя).
Професор Майоров висуває теорію, яку одразу ж підхоплює весь науковий естеблішмент, себто такі вежі зустрічаються тільки там де поширена релігійна практика стовпництва – публічної християнської аскези, і зводить дивні на той час імена для князів Київської Русі до того, що їхня матір, Євросинія, мала візантійське походження.
Однак, конкретних веж які мають пряме відношення до стовпництва насправді немає. Є хіба-що деякі вежі, які інтерпретуються сучасними дослідниками як прототипи стовпницьких веж. Наприклад ця споруда в Йорданії.
Тим більше, якщо справа стосується таких великих веж як, наприклад Кам’янецька вежа, чи славнозвісна унікальна вежа збудована за часів Данила у Стовп’є.
Натомість, подібні вежі в Ірані, так звані радкан ( «rhad» перекладається як «червона змія», «kan / can» – «змія»), були давніми астрономічними спорудами, на кшталт Стоунхенджу.
Фінікійці, присвячували подібні споруди своїм богам води і дощу . Тисячі подібних веж, побудованих, як мінімум, в 2000 році до н. е., розкидані по Сардинії, на північ від фінікійського міста Карфаген.
В Ірландії налічується понад 65 круглих веж, багато – вище 30 метрів. Вчені стверджують, що їх вік – більше 1000 років. Однак, як і більшість християнських споруд, вони в основному будувалися на територіях давніх сакральних місць, і деякі з них були перероблені під церкви. Харгрейв Дженнінгс, автор книги «Поклоніння зміям», порівнює круглі вежі з обеліском, давнім стовпом, спрямованим до небес.
Філіп Гардінер у своїх “Воротах в інші світи” зазначає, що такі вежі призначались для спостереження неспроста: в стародавніх шумерських і семітських назвах Зміїного культу — «Хранителі» (дослівно — спостерігачі).
Остап Хмарний
Джерела:
“Ворота в другие миры” Гардинер Филип
Попередні частини дослідження: